7 گیاه آپارتمانی که هوای محیط کارتان را پاکیزه می‌کنند

10 / 10
از 1 کاربر

7 گیاه آپارتمانی که هوای محیط کارتان را پاکیزه می‌کنند

 

آیا می‌خواهید هوای دفتر یا محل کارتان را که تنفس می‌کنید به طور طبیعی تصفیه نمایید؟

پس شروع به نگهداری تعدادی گیاه آپارتمانی کنید. این گیاهان علاوه بر ایجاد فضایی سبز با جلوه‌ای چشم نواز می‌توانند هوای محیط را پاک کنند.

مطالعات نشان می‌دهد که گیاهان آپارتمانی هوای محیط داخل را از بخارات و گازهای شیمیایی سمی معمول معلق در هوا پاک کرده و ترکیبی عالی برای فضای کار یا محل زندگی‌تان بوجود می‌آورند. گیاهان تصفیه کننده هوا این کار را بوسیله تبدیل مواد سمی به مواد غذایی قابل جذب مشابه مواد محیط ریشه خود می‌کنند.

بهترین این گیاهان برای محیط کار آن هایی هستند که اغلب رشد و سازگاری خوبی را در هوای خشک و نامساعد و محیطی با نور کم و محدود را دارا هستند. از آنجایی که این گیاهان معمولاً اواخر هفته به حال خود رها می‌شوند به همان نسبت این مسئله مهمی است که بتوانند چندین روز بدون آبیاری به حیات خود ادامه دهند.

گیاهانی که در ادامه معرفی می‌شوند، ابرستاره‌ هایی هستند که پیش به سوی پاکیزه کردن هوای محیط کارتان می آیند. به علاوه این گیاهان فضای سبز دوست داشتنی و جذاب را برای محیط کارتان با خود به همراه آورده و به سادگی قابل نگهداری هستند.

 

·         گیاه سرنیزه ای یا سینگونیوم (Syngonium podophyllum):

گیاه سرنیزه‌ای به خاطر شباهت برگ های نوک تیز شبیه به سر نیزه به این نام شهرت گرفته است. برگ های گیاه سینگونیوم دارای طیف رنگی مختلف شامل سبز تیره، سبز روشن، صورتی و قرمز خرمایی رنگ می باشد. این گیاه یکی از بهترین گیاهان با نیاز نوری بسیار کم است، بطوریکه برگ ها در معرض تابش مستقیم آفتاب دچار سوختگی می‌شوند. گیاه سرنیزه ای خود را هر دو ماه یکبار تغذیه و کوددهی نمایید.

 

·         گیاه دراسنا بلالی (Dracaena fragrans):

این گیاه آسان پرورش به سبب داشتن برگ هایی با حاشیه زرد رنگ که شباهت زیادی به برگ های گیاه ذرت دارد، نام گرفته است. این گیاه آپارتمانی جزو گیاهان با آرایش بلندقامت سطوح کف شناخته می شود. در محل کار این گیاه به عنوان عنصری معماری جلب توجه کرده و می‌توان از آن با چیدمانی خطی صفحه ای زنده برای جداسازی قسمت های مختلف فضای محیط کار بهره گرفت. دراسنای بلالی در هر دو محیط با نور متوسط و کم قابلیت رشد دارد. برای این گیاه، خاکی با زهکش مناسب و آبیاری زمانی صورت گیرد که 5 تا 7 سانتیمتری سطح خاک خشک شده باشد. کوددهی نیز هر دو ماه یکبار انجام شود.

 

·         گیاه درخت اژدها یا دراسنای پرچمی (Dracaena marginata):

ویژگی این گیاه برحسب نوع ارقام با برگ هایی با رنگ های متفاوت از سبز خاکستری، سبز با حاشیه قرمز و برگ ساره ای با ترکیبی از رنگ های سبز، صورتی و کرم است. درخت اژدها یا دراسنای پرچمی به عنوان یک گیاه رومیزی و با رشد نهایی تبدیل به گیاهی برآمده و مناسب سطوح کف می باشد. این گیاه فضای داخلی هوای خشک و با نوری کم تا متوسط را می تواند تحمل کند. هنگامی که 5 تا 7 سانتیمتری سطح خاک خشک شد اقدام به آبیاری نمایید. کوددهی آن هر سه ماه یکبار است.

 

·         گیاه عصای لال یا دیفن‌باخیا (Dieffenbachia):

نام عجیب این گیاه به علت تاثیری که هنگام خوردن برگ های آن (حاوی شیرابه سمی)  که موجب بی حسی دهان و تارهای صوتی می گردد، نامگذاری شده است. بدین جهت این گیاه را می بایست دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرارداد. دیفن‌باخیا یک گیاه رومیزی ایده‌آل دارای برگ هایی با ترکیبی از رنگ زرد روشن که به سمت حاشیه برگ به رنگ سبز تیره پ