10 راه حل کاربردی برای افزایش بازدهی و بهره مندی بیشتر از فضای سبز باغ در فصل بهار

7 / 10
از 12 کاربر

10 راه حل کاربردی برای افزایش بازدهی و بهره مندی بیشتر از فضای سبز باغ در فصل بهار

 

اوایل فصل بهار ایده آل ترین برای شروع به کاشت گل های رنگارنگ، برداشت میوه و سبزیجات خانگی که به دست خودمان پرورش داده ایم و یا خلق طرحی نو و بازسازی فضای سبز حیاط و باغ منزل می باشد. در اینجا به 10 ایده کاربردی برای طراحی و ساماندهی محوطه باغتان برای لذت بردن بیشتر در این فصل و آینده می پردازیم:

 

1-     کاشت گل های چندساله بهارگل

 

در این ماه از سال از یک خزانه اقدام به تهیه گل های چندساله که در حال شروع به شکوفایی هستند نموده و در باغچه خود بکارید. گل انگشتانه (Digitalis) و  گل قلب خونی (Dicentra spectabilis) در ترکیب با هم یک باغ رومانتیک و روستایی را در مکانی آفتابی و یا سایه آفتاب به ارمغان خواهند آورد.

 

 

2-     ساخت گلدان های بهاره

ورودی منزل خود را با با گلدان های آفتاب گیر با ترکیبی از گل های پیازی، پامچال صورتی، اسطوخودوس و بنفشه شادتر جلوه دهید. در این موقع از سال اکثر مراکز فروش گل گل های آماده کاشت نظیر گل نرگس، لاله و سنبل را که جوانه گل داشته و آماده بردن به خانه هستند را دارند. می توانید نشای گل ها را از جعبه به گلدان های بزرگتر برای فصل بهار منتقل کنید. پس از پایان دوره گل دهی در بهار می توانید آن ها را با گل های چند ساله فصل گرم جایگزین نمایید.

 

3-     تجدید و کاشت گیاهان حاشیه پیاده رو

جداول و حاشیه پیاده روی خود را با کاشت گیاهان بوته ای، گل های چندساله و علفی جذابتر جلوه دهید. الگوی کاشت ردیفی تکرارشونده برای باغچه های باریک مانند نوار بین مسیرپیاده رو و مرز باغچه ها ایده آل و مناسب خواهد بود.

 

4-     آگاهی از نیاز آبی فضای سبز خود

در مناطق گرم یک از بهترین زمان ها برای اطلاع از اینکه چه مقدار آب در طول سال های گذشته در فضای سبز باغ به مصرف رسیده در این فصول است. اگر در مناطقی با اقلیم خشک زندگی می کنید بهتر است به روش هایی مانند کاهش سطح چمن و جایگزین نمودن آن با گیاهان پوششی با نیاز آبی کمتر مثل گیاه فرش نقره ای (Dymondia) توجه نمایید.

 

5-     در نظر گرفتن یک جایگاه نگهداری برای ابزار باغبانی در باغ

می توانید از یک جعبه پستی به عنوان محلی برای نگهداری ابزار و ادوات کوچک باغبانی خود مانند قیچی باغبانی، بیلچه، دستکش و ریسمان بهره ببرید. جایگاه ابزار خود را در محلی نزدیک باغچه ها بویژه در زمانی که باغچه سبزیکاری و یا باغچه گلکاری شده و نیاز مکرر به قیچی کردن را دارید با کاهش رفت و آمد کار را برای خود راحتتر نموده و آسوده به باغبانی خود بپردازید، مطمئن باشید که از این کار خود راضی خواهید شد.

 

6-     کاشت گل های پیازی تابستانه

با ترکیبی از گل های پیازدار و غده ای، ریزم دار و دانه دار نظیر گل کوکب، زنبق، لیاتریس، سوسن، اختر باغ خود رنگ آمیزی کنید.

 

7-     گوشه ای دنج از باغ خود را به اختیار بگیرید

اسباب و  میز و صندلی باغ خود را گردگیری و تمیز نموده و بالشتک ها و پتوی خود را برداشته و بعد ازظهر خود را در باغ بهاری خود سپری و از آن لذت ببرید.

 

8-     آماده سازی باغچه سبزیکاری فصل گرم

با سپری شدن سرما و یخبندان، اینک اقدام به کاشت دانهال ریحان، گشنیز، ذرت، خیار، بادنجان، لوبیای سبز، طالبی و هندوانه، جعفری، فلفل، کدو، گوجه فرنگی در باغچه سبزکاری در محلی آفتابگیر که حداقل 4 تا 6 ساعت آفتاب کامل دریافت می کند، نمایید. اکثر سبزیجات در خاک هایی با زهکش مناسب، بهترین رشد و عملکرد را دارند.

 

9-     شروع بذر پاشی در باغچه های گلزار

در اوایل فصل بهار البته پس از سپری شدن آخرین سرما و یخبندان و هنگامی که خاک شروع به گرم شدن کرد می تواند بهترین زمان برای کاشت و پاشیدن بذور گل در محل خود باشد. برای دستیابی به بهترین نتیجه قطعه هایی را انتخاب نمایید که آفتاب کامل یا نیمه سایه دارند قبل از کاشت نیز خاک را آماده کنید. ابتدا خاک را شخم و با چنگک آنرا از هرگونه سنگ و علف های هرز پاک نموده و سپس اقدام به پاشیدن بذور و در نهایت خاک یا ترکیب کمپوست خود را با ملایمت آبیاری نمایید. بدین منظور خاک را برای چند هفته ای مرطوب نگهدارید.

 

10- طراحی و برنامه ریزی برای پروژه های با مقیاس بزرگتر

فصل بهار می تواند زمان مناسبی برای تجدیدنظر و بازدید مجدد اقلام و بخش هایی با مقیاس بزرگتر و فهرستی از امور مورد نظر در باغ باشد. شاید امسال زمان آن رسیده تا باغچه های جدید، تعمیر و بازسازی کف چوبی محوطه، تعبیه و نصب منابع ذخیره آب و یا برای مثال استفاده از صفحات باتری های خورشیدی باشد. ممکن است بتوانید این اقدامات را برای خود انجام دهید و یا بنا به بودجه خود اقدام به اجاره تجهیزات حرفه ای برای تامین سوخت لازم خود طی فصل جاری را نمایید. به هر حال در مورد برنامه ریزی راه های ذخیره و کنارگذاشتن وجوه خود برای نگاهداری پروژه هایی با مقیاس بزرگ تر به فکر باشید.

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :