10 آبنما و فواره برای حیات بخشیدن به باغ شما

10 / 10
از 1 کاربر

10 آبنما و فواره برای حیات بخشیدن به باغ شما

عناصر آبی می توانند به عنوان نقطه کانونی پویایی در فضای باز شما به حساب آیند.

آبنما ها می توانند موجب فراهم آوردن منظره ای خوش آیند و دلپذیر از صدا، جذب پرندگان و پروانه های زیبا، ایجاد نقطه ای کانونی در باغ (مهمترین نقش) و فضایی آرامش بخش باشند.

در اینجا 10 نمونه و ایده  از آبنما و فواره ها برای باغ و فضای سبز شما از کوچک تا بزرگ ارائه می گردد:


1-     آبنمای کلاسیک حیاط های سنتی

آبنمایی با دو یا چند فواره به شکل سر یک شیر انتخابی کلاسیک برای یک حیاط یا پاسیو است. قرارگرفتن یک آبنما در باغچه کناری یک باغ در محوطه غذا خوری در فضایی باز، صدا و آهنگی آرامشبخش هنگام صرف یک وعده غذا در هوای آزاد را با خود به همراه می آورد.


2-     آبنمایی آرام و بی صدا

برای حیاط پشتی منزلی با دیواری مجاور و نزدیک به همسایه و صدای خیابان، صدای آهنگین یک فواره آرام می تواند سودمند و تسکین دهنده واقع گردد. گردهم آمدن در میان سایه درختان و گیاهان، آبنمایی با ترکیبی چهارگوش همراه با فواره ای ساده در مرکز آن موجب ایجاد حالتی آرامبخش، حتی در مرکز شهر، خواهد شد.


3-     آبنمای باغ صخره ای و جوشش آب

آبنمایی صخره ای و طبیعی با ترکیبی از صخره و سنگ ها و گیاهانی وحشی و بومی، جنبشی خوش آمدگو و فرح بخش را با خود به ارمغان می آورد. چنین آبنمای جذابی برای جذب پرندگان و پروانه ها نیز شگفت آور خواهد بود.


4-     آبنمای دیواری ایوان یا حیاطی کوچک

ایوان کوچک خود را با افزودن یک آبنمای دیواری برازنده و زیبا، بزرگ تر جلوه دهید. در صورت امکان محل استقرار آبنما را طوری تنظیم نمایید که روبروی درب ورودی به تراس باشد. در این صورت چه داخل و یا چه خارج ایوان باشید، می توانید از منظره ی آبنمای خود لذت ببرید.


5-     آبنمایی دوطرفه همراه با آتشکده

نمایی با یک آبنما در محل غذاخوری در یک سو و آتشدانی با محل نشستن در طرف دیگر، ساختاری دو منظوره را در مکان استراحتگاه حیاط موجب می شود. آبنمایی در برگرفته و پوشیده از ریسه های پاپیتال چه در حالت روشن و چه خاموش آبنما به همان اندازه دوستداشتنی به نظر می رسد.


6-     آبنمای حیاط ورودی

جوشش آب فواره یک آبنما می تواند در جذابیت محوطه ورودی حیاط جلویی بسیار موثر واقع شود.  برای یک حیاط ورودی آبنمایی با فواره ای نسبتاً کوچک و صدایی آرام به یقین وضوح بیشتری از صدای عبور و مرور افراد محل خواهد داشت.


7-     آبنمای صخره ای تندیسواره

گردآوری آبنمایی با فواره های سنگی در این حیاط پشتی، ارائه ای هنری و استادانه است. سنگ های صیقلی، صخره های صاف و بزرگ همچنین زمینی با سطحی پوشیده از گیاهان خزنده عبور و تغییر از بافتی (بافت سخت) به حالت دیگر (بافت نرم) را فراهم می سازد.


8-     فواره ی برکه ای مملو از شادابی

کاشت گیاهان اطراف یک آبنما و گیاهان آبزی در یک برکه دارای فواره، به چنین برکه ای ظاهری شاداب و استوایی بخشیده است. استفاده از تخته های سنگی یا بتنی در اطراف و دیوار باغ تضاد و تقابلی پویاتر را به نمای پوشیده از برگ های گیاهان بخشیده است.


9-     آبنمای پلکانی

انعکاس شکل مسیری پلکانی در کنار آبنمایی پلکانی، آمد و شدی لذت بخش را با خود می سازد. چنین طرح هایی با کاربردهای مختلف و کارامدی در باغ های شیب دار و کنار تپه ای یا تراسبندی ها و یا باغچه های کناری قابل توجه هستند.


10- آبنمای باغ رسمی

قسمت مرکزی باغی رسمی و کلاسیک محصور با دیوار و در برگرفته با گل های زیبایی مانند گل ادریسی طرحی استادانه است. چراغ های دیواری و تاقچه ای اطراف، فضای پیرامون را برای گردش و قدمی هنگام عصر روشن می سازد.

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :