هایدرو سیدینگ چیست؟

1 / 10
از 1 کاربر

هایدروسیدینگ روش نوینی در کاشت چمن و گیاهان مرتعی محسوب می گردد که طی چند دهه اخیر در طراحی فضای سبز و محوطه سازی  مورد توجه کارشناسان قرارگرفته است.

این روش بر اسپری مخلوطی از بذر, مالچ, هیدرو ژل ها، کودهای استارتر, الیاف محافظ و برخی افزودنی های دیگر در محیط کاملا مایع استوار است . در این روش مخلوط معلقی  از مواد یادشده با نسبتهای متناسب به وسیله ی فشار کنترل شده پمپ قوی دستگاهی به نام هیدروسیدر و از طریق نازل ویژه ایی که صرفا بدین منظور طراحی شده توسط اپراتور ماهر بطور یکنواخت بر سطح بستر کاشت پاشیده می شود.

توده یکنواخت پاشیده شده حاوی بذر و کلیه مواد لازم جهت جوانه زنی و رشد بذر بوده و از این مرحله به بعد گیاهچه رشد کرده مراحل طبیعی رشد خود را در توده ای از مواد مناسب برای رشد دنبال نموده و به دلیل پوشش مالچ و مواد محافظ رطوبت در قبال تنش های محیطی مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد.

مزایای هایدرو سیدینگ:

·         سرعت در اجرای کار(در مساحت های بزرگ ارزش پیدا میکند)

·         امکان کاشت در شب های تند

·         عدم استفاده از کوددامی به عنوان مالچ رایج

·         چشم اندازی زیبا همزمان با کاشت: در خاتمه کاشت  با روش های معمول تا زمان رشد چمن آنچه باقی می ماند بستری از کود دامی با رنگی تیره است که اگر چه به دلیل نبودن روش جایگزین به ناچار چشم اندازی  معمول تلقی می گردد لیکن منظره ناخوشایند برای  چهره شهر محسوب می گردد.رنگدانه سبز موجود در مخلوط مالچ علاوه بر اینکه شاخصی  برای تشخیص یکنواختی مالچینگ محسوب می شود بلافاصله پس از کاشت منظری زیبا و چشم نواز که مورد توجه عابران است ایجاد می کند.

·         تخصصی بودن فعالیت

·         امکان اجرای عملیات تحت هر شرایط اقلیمی

·         افزایش سرعت جوانه زنی

·        امکان کاشت گونه های متنوع:علاوه بر چمن جهت کاشت بذر گل های وحشی  و ایجاد تپه ها  و بستر پوشیده از گل بکار میرود.

·          ترمیم سطوح آسیب دیده

·         عدم شستشوی مالچ و بذر

·          امکان کاهش اجرای عملیات خاکی

سایر مزایا و کاربرد های هایدرو سیدینگ  می توان به یکنواختی کاشت جلوگیری از فرسایش خاک و امکان استفاده در باغ بام یا روف گاردن دانست.

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :