فهرستی از عملیات باغبانی در فصل تابستان

4 / 10
از 3 کاربر

فهرستی از عملیات باغبانی در فصل تابستان

 

برای حفظ زیبایی فضای سبز باغچه خود می توانید نکات کاربردی زیر را در مواقع لازم و مناسب بکار برید:

 

مالچ پاشی

پخش کردن مالچ به ضخامت حدود 5 سانتیمتر از جمله بهترین عملیاتی است که برای باغ و فضای سبز خود انجام می دهید. پوشش مالچ روی سطح زمین موجب حفاظت از خاک در برابر تابش سوزان خورشید در این فصل است. این کار موجب خنک نگهداشتن خاک و در نتیجه سرحال بودن ریشه گیاهان و نیز جلوگیری از اتلاف رطوبت خاک توسط تبخیر خواهد شد.

خوشبختانه مالچ ها به نوع خاصی محدود نمی شوند هر آنچه که از مواد ارگانیک نظیر خرده چوب، پوشال، بقایای گیاهی و برگ های خشک و خرد و پوست درختان و موادی از این قبیل بدست آید که در درازمدت نیز به فرایند کمپوست سازی و بافت خاک کمک خواهد کرد.

 

علف های هرز

بسیاری از علف های هرز و مزاحم که به گرمای تابستان علاقه دارند در این فصل از سال به سرعت از گیاهی کوچک تبدیل به علف هایی غول پیکر خواهند شد. از میان برداشتن این علف ها امری بسیار ضروری است زیرا موجب ربودن رطوبت و مواد غذایی از بستر گیاهان باغ شما خواهند شد. همچنین بسیاری از آن ها موجب تشویق حمله آفات و بیماری ها در فضای سبز و باغچه شما خواهند شد.

علف های هرز هنگامی که کوچک و در دوره نونهالی هستند به راحتی قابل کنترل می باشند و در مواقعی که خاک مرطوب اس به راحتی از ریشه از خاک بیرون می آیند. دلیل دیگر وجین آنا در دوره نو نهالی ممانعت از به بذر نشستن آنها است. یک گل قاصدک می تواند در سال 2000 عدد بذر تولید کند. برخی از آنها مانند سلمک تا 150.000 عدد بذر در سال تولید می کند. روش های متعددی برای مبارزه و کنترل علف های هرز وجود دارند که می توانید باغ خود را از شر آنها نجات دهید.

 

با کاشت گل های یکساله به باغ رنگ بیشتری بدهید

به محض اینکه گرما از راه میرسد گلدهی بسیاری از گل های بهاره مانند انواع بنفشه و استئوسپرموم ها پایان می یابد. با جایگزین نمودن گل های بهاره با گل های گرمادوست نظیر گل میمون، شاهپسند، ابری آبی، حسن یوسف، گل پنج پر، ناز آفتابی، سلوی، پیچ سیب زمینی شیرین و آهار. گل های فصل گرم به سرعت رشد کرده و گل هایی با رنگ هایی زیبا را بوجود خواهند آورد.

 

کاشت گل های پیازی تابستان گل

کاشت گل های پیازدار مانند شیپوری، اختر، کوکب جهت افزودن رنگ به فضای سبز در طی فصل تابستان روشی نتیجه بخش خواهد بود. با توجه به اینکه این ارقام از گل ها به سرما حساسند اگر در منطقه ای هستید که توانایی مقاوت در آن شرایط را ندارند پس از سپری شدن سرما اقدام به کاشت این ارقام نمایید. به محض اینکه دما شروع به افزایش نمود به سرعت رشد خواهند کرد.

 

سربرداری گل های داوودی و سایر چندساله ها

ساقه های بلند و علفی گل های چندساله پاییزه از جمله داوودی، سدوم و مینا چمنی را به میزان 2.5 تا 5 سانتیمتر سرزنی کنید. این کار را می توانید در هفته چهارم ماه جولای (اواخر تیرماه)  انجام دهید. سربرداری این گل ها موجب بوجود آمدن بوته هایی پرپشت و تنومندتر خواهد شد. از طرفی این کار باعث تولید گلهای بیشتر با اندازه کوچکتر از شاخه های جانبی بوجود آمده پس از حدود دو هفته خواهد شد.

سایر گل هایی که در این فصل قابل سربرداری هستند:

·         گل زنگوله ای

·         بادرنجبوبه

·         سولیداگو

·         علف تببر

·         آفتاب گردان چندساله

·         فلوکس

·         مریم گلی

 

حذف گل های خشکیده

گل های سرخشکیده را از بوته های یکساله و چندساله هرس نموده تا گلدهی بیشتری داشته باشید. این فرایند از صرف انرژی گیاه برای تولید بذر جلوگیری کرده و در عوض موجب تولید گل های بیشتری خواهد شد. همچنین حذف گل های سرخشکیده از نظر برخی از گل های خودبذرافشان اهمیت دارد. گل های چند ساله نظیر تاج الملوک، اکیناسه یا گل مخروطی، گل استکانی، هلیوپسیس، سوسن پیازی، شاهپسند، و یکساله هایی نظیر تاتوره، گل تنباکو، علف هفت بند زینتی، زبان در قفا و گل عنکبوتی، می توانند خود بذر افشانی کرده و خود به حالت علفی تبدیل شده و ظاهری علفزار مانند در باغ ایجاد کنند.

 

مراقبت از آفات

مراقبت از حمله آفات و بیماری ها در باغ مانند علف های هرز در تمام طول سال امری ضروری و حیاتی است. به نظر می رسد که اواسط تابستان از مهمترین زمان ها جهت این نوع از مراقبت ها است.

 برخی از مسائل و مشکلاتی که در این بازه از زمان برای مراقبت از گیاهان معمول می باشد شامل:

·         لکه سیاه

·         سوسک خیار

·         ملخ

·         سوسک ژاپنی

·         سفیدک پودری

·         زنگ

·         کنه

·         کرم شاخ دار گوجه فرنگی

 

آبیاری

اگر در منطقه ای هستید که تابستان های خشک یا الگوی هوایی گرم و خشک را تجربه می کنید، شاید خواهان این باشید که بتوانید با آبیاری فضای سبز باغ خود را به بهترین وجه ممکن حفظ و نگهداری نمایید.

اکثر گیاهان فضای سبز معمولاً به طور میانگین در حدود 1 اینچ آب در هفته را ترجیح می دهند. این میزان آّب برای تحریک ریشه گیاهان جهت نفوذ به عمق بیشتر در خاک بهترین روش است. در هنگام آبیاری گیاهان، آبرسانی مستقیم به خاک بهتر از خیس کردن شاخ و برگ گیاهان است. زیرا ممکن است آبی که روی سطح برگ گیاهان می نشیند منجر به بروز بیماری شود. برای نمونه استفاده از لوله های آبیاری جذبی برای این امر روشی عالی است.

 

بالا بردن ارتفاع چمن زن

اگر چمنی از نوع چمن های فصل سرد دارید ارتفاع تیغه چمن زن خود را افزایش دهید. نسبت سطح برگ بیشتر، گیاهان و چمن را در طی هوای گرم و خشک سرحالتر نگه می دارد.

 

شروع به کاشت باغچه سبزیکاری پاییزه

سبزیجات خوراکی را می توان به دو گروه اصلی تقسیم نمود: سبزیجات فصل سرد و سبزیجات فصل گرم.

ارقام فصل گرم، گوجه فرنگی، بادنجان، فلفل، خیار، کدو مسمایی همگی مخصوص همین فصل هستند و به محض اینکه هوا سرد شود این گیاهان از بین خواهند رفت. با ادامه کاشت باغچه سبزیکاری از برداشت محصولات خود با کاشتن بذور سبزیجات فصل سرد شامل کلم بروکلی، هویج، کلم قمری، کاهو و اسفناج لذت ببرید. حال می توانید از برداشت محصولات تازه و لذیذ در پاییز پیش رو لذت ببرید.

 

تقسیم زنبق ها

بیشتر ارقام زنبق (از جمله زنبق ریشدار بلند) هر 3 تا 4 سال یکبار برای بدست آوردن بوته هایی قوی و گلدهی بهتر از قابلیت تقسیم شدن برخوردار هستند. بهترین زمان تقسیم آن ها در تابستان هنگامی که در رکود هستند می باشد.

 

رنگ بیشتری به حیاط خود بدهید

باغ و فضای سبز خود را با اضافه نمودن گل هایی که در اواخر تابستان شکوفا می شوند رنگ آمیزی کنید. مخصوصاً در مواقعی که فضای سبز شما حس خسته کننده ای پیدا کرده است. بسیاری از ارقام رز برای بوجود آوردن رنگ هایی جلوه کننده در ماه آگوست (اواسط مرداد تا اوایل شهریور) بسیار عالی و کارآمد هستند. برای مثال ارقام جدید عقیم شده رز بوته پروانه ای (مانند فلوتربای، باز، لو، بیهولد).

 

برداشت سبزیجات

اجازه ندهید تا گرمای هوا شما را از باغچه سبزیکاری تان غافل کند. به پرورش و برداشت محصولات خود برای تشویق گیاهان به ادامه تولید محصول و محدود کردن آفات و علف های هرز ادامه دهید. حشرات آفات، اغلب در مواقعی که محصولات بیش از حد رسیده از گیاهان به زمین افتاده و شروع به فساد می کنند، هجوم می آورند. 

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :