استفاده بهینه از چمن جهت حفظ آب

10 / 10
از 1 کاربر

در طراحی فضای سبز ،محوطه چمنکاری بسیار خوب جواب می دهد. چمن ها محل فعالیت بازی مردم، حیوانات و محل گذر افراد است .چمن بدلیل یکنواختی رنگ وبافت ، زیبایی بسیار زیادی به طرح های ما می دهد چراکه چمن ها در یک منطقه پرجنب وجوش و سخت می توانند  چشم مارا استراحت دهد.

اما چمن ها مشکلات خاص خود را دارند و زیادی بکار بردن آن می تواند مراقبت های بعدی ما را (کوددهی ،علف کنی ،هوادهی و..)افزایش دهد همچنین چمن ها  با کشیدن آب به زیرزمین برای استفاده خود، میزان مصرف آب را بالا می برند که برای مناطق خشک مانند تهران حایز اهمیت است. اگر شما علاقه به چمنکاری دارید باید به نکات زیر توجه کنید تا به میزان درستی از چمنکاری بهره ببرید:

1- چمن هایی که در حال رقابت هستند را حذف کنید و همچنین چمن ها را از سایه های عمیق و سراشیبی های خشک،  محلهای عبور ماشین و بین سنگهای باریک خارج کنید.

2-قسمتهایی که نگهداریشان سخت است را ازبین ببرید. فضاهای کمتر از 12 یارد اطراف درختان و درختچه ها بدلیل چمن زنی کوددهی و آبیاری حذف گردد.

3- فضاهای کوچک و حیاطها ی کوچک نمادی هستند که می توان از این فضاها بعنوان یک ویترین زیبای بدون چمن استفاده کرد. در اینگونه فضاها بهتراست از گیاهان پوششی چند ساله از جمله لیروپ، پیچ تلگرافی، سراستیوم  و..استفاده نمایید.

4-چمن هایی که مورد بازی و سرگرمی نیستند را حذف کنید.

5-استفاده از گیاهان تزیینی بلند در کنار چمن بسیار عالی می باشد. با مخلوط کردن چمن باگیاهان چندساله بوته ها،درختها،علفها می توان مسیله تک کشتی را حل کردکه باعث یک تنوع و اختلاف گیاهی می شود که این امر باعث جذب بیشتر پرندگان می شود.

6-قسمتی از چمنکاری را می توان به گیاهان خوردنی همچون سبزیجات اختصاص داد شما با ایجاد باکس درقسمتی ازمنطقه چمنکاری اینکاررا انجام بدهید و برای جلوگیری از گرمای زیاد و آفتاب سوختگی و همچنین زیبایی،  بالای سر فلاورباکس یک طاقی پرگولا نصب کنید.

قسمتی از منطقه چمنکاری را به محل نشستن  اختصاص دهید و در کنار آن از عنصر آب و آتش بهره جویید چرا که صدای حرکت آب و رقص شعله آتش خوشایند است.

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :